Etnomustrid loovad kodutunnet


etnomustrid


Rahvuslikud mustrid ja naturaalne kangas moodustavad võluva kombinatsiooni, seda nii rõivaste kui ka kodutekstiili puhul.

 

Nuputad, kuidas äsja renoveeritud talumajas vanade aegade hubasust säilitada? Kihelkonna triipudes padjad, etnomustriga tekid ja tikanditega köögirätikud on kindla peale minek (loe: ämm ei hakka tuppa astudes kohe linnarahva maitsetuse üle ohkima). Murrad pead, mida presidendi vastuvõtule selga panna? Kodukandi rahvarõivas meeldib ühtmoodi hästi nii publikule kui moepolitseile. Tahad teha meeldejääva kingituse võõrsil elavale sõbrale? Eestimaiste motiividega kodutekstiil paneb igaühe heldima.

 

Muhu saarest Setumaani


Rahvuslikud mustrid on populaarsed igal aastaajal, aga eriti palju tellitakse neid jõulude paiku ja südasuvel. Võta siis kinni, miks just nii. Textellesse olen ritta sättinud kogu kodumaise tootja Dreamlandi etnomustrilise paremiku.

 

Esmajoones püüab pilku muidugi kollane ja erksavärviline Muhu motiiv. Pean tunnistama, et see on ka minu lemmik. Need padjapüürid ja tekikotid on oma ilme laenanud peamiselt Muhu rahvarõivaseelikult, mille värv on tegelikult aja jooksul mitmeid kordi muutunud.

 

Lugesin hiljuti, et selle ilusa kollase tooni asemel oli esialgu oranž ja et kollasemaks muutus seeliku värv mõni aeg enne Esimest maailmasõda. Esimese maailmasõja ajal tehti miinikollast kangast, mille saamiseks kasutati värvimisel meremiinidest saadud lõhkeainet – ma ei hakka seda kõike ümber jutustama, aga kellel rohkem huvi, siis põhjalikumalt on kirjutatud siin: http://www.rahvaroivad.folkart.ee/rahvaroivad/saared/muhu/muhu-naine

 

Setu mustriga voodipesu on inspireeritud Lõuna-Eesti Setu rahvarõivaste detailidest ja Setu suurest sõlest ning hõberahadest. Kaunites sinistes toonides Mihkli motiiviga esemed on mõnevõrra tagasihoidlikumad kui eelpool kirjeldatu, aga samas väga elegantsed.

 

Kes armastab tumedamaid värve, sellele soovitan Põhja-Eesti mustrit – bordoopunased triibud vaheldumas pastelse nüansiga samblarohelise ja vaoshoitud meresinisega. Võib-olla nimetab mõni värviekspert neid toone teisiti, aga kui mina kodus oma patju vaatan, siis ütleks küll, et kõigepealt meenuvad Laulasmaa kibuvitsapõõsastega ehitud männimets ja Käsmu tüünelt sügavsinine merepiir (ja sõbrad, jõulude paiku ei ole vist veel sobilik seda mõtet õhku visata, aga suvi ei olegi enam nii ääretult kaugel, pea pool maad juba käidud!).

 

Tikandid ja aasalilled


Lisaks etnostiilis tekkidele, patjadele ja voodipesule on Textelles veel mitut sorti kodus vajaminevat kraami: tikanditega pajalapid ja linikud, lopsakate lilleõitega laudlinad ja naturaalsest kangast põlled.

 

Need viimased on muide köögis asendamatud – usu mind, Sa ei taha kogeda seda kadalippu, mida mina oma lambavillasest kampsunkleidist Jamie Oliveri tomatikastme pritsmeid välja pestes olen läbi pidanud tegema. Kaste tuli muidugi hea, või vähemalt nii nad mul siin kodus räägivad. Tahad retsepti või vajad abi etnomustrite seast valiku tegemisel, siis helista või kirjuta, päkapikukontor on alati avatud – info@textelle.ee ja 52 44 113.

 

Soojade tervitustega

 

Anu